Krepšinis – ar daug žinote apie šią populiarią sporto šaką?

Krepšinis – ar daug žinote apie šią populiarią sporto šaką?

Krepšinis (https://www.topsport.lt/krepsinis) yra viena iš pačių populiariausių komandinio sporto šakų visame pasaulyje – ji reikalauja didžiulės ištvermės, komandinės dvasios ir puikių įgūdžių. Krepšinio rungtynėse žaidžia dvi krepšinio komandos stačiakampio formos salėje, naudojamas krepšinio kamuolys, o visą žaidimą stebi teisėjai. Turbūt manote, kad visa tai yra akivaizdu ir to antrą kart minėti tikrai nereikia – juk krepšinį žino kiekvienas!

Tačiau iš tikrųjų apie krepšinį daugelis iš mūsų nežinome daugybės įdomių faktų, todėl TOPsport nuomone, apie šią sporto šaką kiekvienam jos entuziastui vertėtų pasidomėti šiek tiek plačiau. O tam, kad tai padaryti kiekvienam iš jūsų būtų lengviau, atrinkome jums ne vieną įdomų faktą apie krepšinį.

1. VISI NUOPELANAI ATITENKA JAMES NAISMITH.

Krepšinio sporto šakos mėgėjai turėtų būti dėkingi vienam žmogui (ir niekada jo nepamiršti) – tai James Naismith! Tai žmogus, kurio prieš daugybę dešimtmečių YMCA Springfilde buvo paprašyta studentams sukurti žiemos metu vidaus patalpose puikiai tinkančią fizinę veiklą ir krepšinis buvo būtent tai, ką šis dėstytojas sukūrė. Ir nors pradinės krepšinio taisyklės šiuolaikinio žmogaus akimis galėtų pasirodyti buvusios primityvios, tai laikui bėgant pasikeitė ir šiandien mes galime mėgautis nuostabia ir visame pasaulyje labai pamėgta sporto šaka.

2. PIRMASIS KREPŠINIO KAMUOLYS IŠ TIKRŲJŲ NEBUVO „KREPŠINIO KAMUOLYS“. 

Skamba pakankamai paradoksaliai ir neįprastai? Tačiau iš tiesų krepšinio sporto šakos atsiradimo pradžioje krepšinis buvo žaidžiamas naudojant ne krepšinio, o futbolo kamuolį.

topsport prognoze krepsinis

3. VARYTIS KAMUOLĮ? NELEIDŽIAMA.

Krepšinio sporto šakos atsiradimo pradžioje žaidėjai nesivarydavo kamuolio. Vietoje to, kiekvienas kamuolį turintis žaidėjas iš bet kurios kamuolio pagavimo vietos turėdavo jį mesti kitam žaidėjui arba į krepšį. Pirmosios krepšinio varžybos, kuriose buvo pradėta varytis kamuolį, įvyko Jeilyje 1897 m., o oficialiai varytis kamuolį (pradžioje leidžiant žaidėjui vos kartą kamuolį atmušti į žemę) buvo leista po ketverių metų.

4. KUO DAUGIAU – TUO GERIAU. 

Niekuomet nebuvo griežtai nurodyta, kiek krepšinio žaidėjų turėjo būti kiekvienoje komandoje. J. Naismith sukūrė žiemai puikiai tinkančią sporto šaką, kurią buvo galima žaisti vidaus patalpose, tačiau jis taip pat siekė, kad sportuoti galėtų kiekvienas, kuris tik to norėjo. Todėl kurį laiką žaidėjų skaičius nebuvo griežtai nustatytas. Pradžioje krepšinio rungtynėse buvo įprasta, jog žaisdavo 18 žaidėjų – po 9 kiekvienoje komandoje. Ir būtent tiek žaidėjų žaidė pačiose pirmosiose krepšinio varžybose. Šiandien būtų sudėtinga įsivaizduoti krepšinio komandą iš 9 žmonių ir 18 krepšininkų, besirungiančių krepšinio salėje.

5. NĖRA TRAUMOS – NĖRA BAUDOS. 

Stumdymas pečiu, sulaikymas, stūmimas rankomis ar bet kurie kiti panašūs fiziniai veiksmai niekuomet nebuvo leidžiami krepšinyje. Tačiau tokie veiksmai iki pat 1910 m. nebuvo laikomi baudomis. Vėliau keturi tokie veiksmai diskvalifikuodavo žaidėją. Baudų skaičius 1946 m. buvo padidintas iki penkių, o dar po vienerių metų – iki šešių.

nera traumos - nera baudos krepsinis

6. TEISĖJAI NAUDOJO LAIKRODŽIUS.

Anuomet viena iš krepšinio teisėjų užduotis buvo stebėti laiką. Kita vertus, tai tikrai nebuvo labai paprasta užduotis, kadangi pradžioje nebuvo 24 sekundžių laikrodžio, kuris atsirado tik 1954 m. NBA lygoje.

7. KREPŠINIO RUNGTYNĖS BUVO TRUMPOS.

Pradžioje krepšinio rungtynės būdavo labai trumpos. Krepšinio sporto šakos įkūrėjas J. Naismith nusprendė, kad žaidimas bus padalintas į du kėlinius po 15 min., su 5 min. trukmės pertrauka. Tai iš tiesų nebuvo ilgas laiko tarpas, atsižvelgiant į dabartines standartinės trukmės krepšinio varžybas. Be to, žemiau pateiktas faktas tai tik dar kartą patvirtina!

8. KREPŠINIO VARŽYBOS TAPO MARATONU.

Ilgiausios profesionalaus krepšinio varžybos truko net 78 min. ir tam prireikė 6 pratęsimų. Įprastai rungtynės trukdavo 48 min., todėl tai neabejotinai buvo lyg maratonas. Rungtynės vyko 1951 m. sausio 6 d. tarp „Indianapolis Olympians“ ir „Rochester Royals“. Nors turbūt manote, kad per tokį ilgą laiką buvo pelnyta daugybė taškų, vis dėlto šios rungtynės pasibaigė tik 75-73 rezultatu, „Indianapolis Olympians“ naudai. Po sezono pabaigos buvo pradėtas naudoti 24 sekundžių laikrodis, paskatinant daugiau metimų ir paspartinant visą žaidimą.

krepsinis tapo maratonu

 

Šis straipsnis yra informacinio pobūdžio ir yra skelbiamas neatlygintinai.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.

lt_LTLithuanian
lt_LTLithuanian