Libija: rojus ar pragaras?

Libija: rojus ar pragaras?

0 1481

Žemiau esantis tekstas buvo publikuotas 2011.03.29, tad paminėti faktai jau turi būti vardinami kaip praeitis. Kas dabar yra Libija? Drąsiai galime įvardinti, jog žlugusi valstybė, kur tarpusavyje kovoja skirtingi klanai ir neegzistuoja jokių normalių ir žmonių interesus atstovaujančių institucijų.
Perkopijuosim kelias mintis apie esamą situaciją:
„Buvo geriau, kai valdė Gaddafi, – teigia jaunas Libijos studentas, kuris šiuo metu gyvena Tunise ir ten apmąsto revoliuciją, kuri sunaikino Muammaro Gaddafi režimą. – Aš niekada nemaniau, kad ištarsiu šiuos žodžius, aš jo nekenčiau, tačiau prie jo buvo geriau gyventi. Bent jau jautėmės saugūs“. Niekas nebesidžiaugė revoliucijos metinėmis, kai per jas Egipto oro pajėgos bombardavo šalies rytuose įsikūrusios Islamo valstybės pozicijas, kadangi ISIS nariai nukirto galvas 21 Egipto krikščioniui. Prieš ketverius metus studentas griebėsi ginklų ir prisijungė prie sukilėlių, tačiau dabar gailisi savo sprendimo ir tikina, kad geriau būtų likęs namuose.
„Jei galėčiau atsukti laiką atgal, aš nebūčiau jungęsis prie sukilėlių“ – teigia jis. Kaip ir daugelis jo bendraminčių, jis paliko savo gimtąją šalį ir nesutiko atskleisti savo tikrojo vardo ir pavardės, kad nepakenktų ten likusiai šeimai.
„Praėjusiais metais mes švęstume revoliucijos metines, tačiau ne dabar, – pasakojo žurnalistas Ashrafas Abdul-Wahabas – Daugelis žmonių pasakytų, kad buvo geriau gyventi valdant Gaddafi ir kad revoliucija buvo klaida. Jie turi galvoje, kad situacija dabar blogesnė nei buvo“.

Viena aišku, kad regresas yra didžiulis: nors M.Gaddafi buvo kritikuojamas dėl Libijos režimo, net Jungtinės Tautos pripažino, jog, tarkime, moterų teisių požiūriu Libija buvo viena pažangiausių Afrikos šalių, įskaitant įstatymus, draudžiančius moterims mokėti mažesnius atlyginimus už tokį patį darbą, ar potvarkius, pagal kuriuos mergaitės privalėjo eiti į mokyklą, nors jų tėvams atrodytų, kad tai nereikalinga.
Dabar situacija visiškai kitokia: naujieji lyderiai moterų teises vadina „Vakarų iškrypimu“, o anksčiau valstybę jėga vienijusį diktatoriaus garbinimą keičia lygiai toks pat represinis religinis fanatizmas.“

Kūlgrindos redakcija.
—————————————————-

Į mano elektroninį paštą užklydo  virtualiomis interneto platybėmis klajojantis laiškas. Jeigu tai, kas jame parašyta, yra tiesa, man teks labai rimtai suabejoti savo suvokiamo pasaulio „realumu“. Kaip ten bebūtų, mums tik atrodo, kad savo vidinį pasaulį ir vertinimus susikuriame patys, bet didele dalimi juos kuria visa aplinka – įskaitant ir tokius po internetą klajojančiu laiškus. Bet paskaitykime.

 

Prasidėjus neramumams Libijoje , nustebino ten dirbančių specialistų iš Europos bei aplinkinių valstybių gausa . Sausumos sienos perėjimo punktai buvo tiesiog užsikimšę bėgančių nuo „revoliucijos“ žmonių srautais. Beje,  spaudoje nuolat matydavau Libiją kaip itin baisią ir blogą šalį. Tai ir pagalvojau: o ko gi į tokią „baisią“ Libiją buvo nusitrenkę beveik 1 milijonas užsieniečių ?

Ar žinojote, kad:

BVP kiekvienam Libijos gyventojui – 14 192 JAV dolerių.

Valstybė kiekvieną pilietį nepriklausomai nuo jo amžiaus, lyties ir pajamų per metus dotuoja 1000 JAV dolerių suma.

Bedarbio pašalpa – 730 JAV dolerių į mėnesį.

Medicinos sesers alga – 1000 JAV dolerių į mėnesį.

Kiekvienas naujagimis gauna vienkartinę Libijos Valstybės dovaną – 7000 JAV dolerių.

Jaunavedžiai gauna iš Libijos vyriausybės 64 000 JAV dolerių dovaną būstui pirkti.

Vienkartinė Valstybės parama pradedančiam nuosavą verslą – 20 000 JAV dolerių.

Dideli mokesčiai ir bet kokios rinkliavos uždrausti M. Kadafio iniciatyva.

Mokslas ir sveikatos apsauga – nemokami.

Mokslas ir stažuotės užsienyje pilnai apmokamos Libijos vyriausybės.

Daugiavaikės ir neturtingos šeimos gali apsipirkit specialiai jiems įsteigtame parduotuvių tinkle visoje Libijoje, už simbolinį antkainį pagrindinėms prekėms.

Ypatingai baudžiami tie prekybininkai, kurie bando sukčiauti ar pardavinėti produktus su praėjusiu realizavimo terminu. Tai kontroliuoja speciali policija.

Dalis vaistų gyventojams teikiami nemokami. Už vaistų falsifikavimą skiriama mirties bausmė.

Būsto nuomos nėra. Ją apmoka Libijos vyriausybė .

Gyventojams elektra teikiama nemokamai.

Libijos teritorijoje galioja „sausas įstatymas“.

Perkant išsimokėtinai automobilį ar būstą kreditus apmoka Valstybė.

Tarpininkavimas prekyboje nekilnojamu turtu uždraustas. Galimi tik tiesioginiai pirkėjo – pardavėjo santykiai.

Perkant naują automobilį pusę jo sumos dengia Valstybė.

Kariai gauna 65 procentų automobilio kainos dotaciją.

Benzino kaina – 0.14 JAV dolerio (apie 30 lietuviškų centų).

Mokytojo alga – 3000 JAV dolerių per mėnesį .

Va jums ir Kadafi…:)

Šaltinis – petrasdargis.lt

SIMILAR ARTICLES

NO COMMENTS

Leave a Reply