Tapino sindromas – intelektualinio tingumo pasekmė

Tapino sindromas – intelektualinio tingumo pasekmė

13 33120

Tapino sindromas yra ryškiausias požymis, kad šita valstybė eina peklon ir kad neįmanoma tikėtis jokių prošvaisčių. Ką turiu omeny? Pats asmuo Andrius Tapinas nėra koks tai raupsuotasis, kuris varytų visą šalį į neviltį ir kuriam kristų visa kaltė dėl svarbiausių visuomenės problemų (net neskaitant to, kad yra viešas asmuo, privalantis jausti atsakomybę), bet jis yra puikiausias demoralizuotos liaudies atspindys. Šis žmogus – išmanus demagogas, neeilinis tuo, kad puikiai valdo viešuosius ryšius ir geriausiai apčiuopia, kokiu metu ką ir kaip sakyti, kad norimą primesti nuomonę būtinai nurytų ir virškintų manipuliacijoms neatsparūs, jokio rimtesnio mentalinio išprusimo neturintys šalies piliečiai, kurie tik seka atpalaiduotu žvilgsniu, ką televizijos ar interneto cirkas sugros.

Reikia akcentuoti, kad susitapatinimas lengviausiai įvyksta per primityvų humorą, brutalias patyčias, idiotiškus memus. Tapinas, gudriai pasitelkdamas internetinę trydą, randa puikią prieigą prie intelektualiai neatsparaus jaunimo per televiziją, auksinius protus, konkursėlius. Visur pilna jo pasisakymų jautriausiomis temomis, dažniausiai dirbtinai sufabrikuotomis žiniasklaidos, be jokio svarbaus turinio. Kiek man žinoma, tas pats žmogus važinėjasi po mokyklas ir mokyklos jį geranoriškai priima. O kodėl turėtų nepriimti: svarbu, kad žinomas asmuo… nepaisant to, kad tas pats žmogus aptakiausiai skatina patyčias, bet mokyklose sykiu rengiamos savaitės be patyčių? Meluoti sau ir šypsotis galima be jokio pasipriešinimo. Bėda ta, kad tokiems personažams kaip Tapinas nėra jokios atsvaros, jokio kritinio proto. Aš bent jau nepamenu, kad mano buvusi mokykla būtų pakvietusi iškilių rašytojų ar kultūros žmonių, kad pristatytų savo kūrybą. Gal išties blogai prisimenu, bet ties tuo nesiplėsiu.

Sufabrikuota nuomonė (memas) yra žuvis, kuri praryjama su kaulais be jokio svarstymo: Tapinas – ir ne tik jis – tampa jaunimo dievaičiu, autoritetu ir nuomonės lyderiu. Jis išties vizualiai primena objektyvų žurnalistą. Didžiausias melas yra labai panašus į tiesą: tuo galime paaiškinti, kad apie rūbų dizainą tariamai išmananti stilistė puikiai primeta savo apverktinai vulgarų pasaulėvaizdį feisbuko sekėjams.

Tie patys hipsteriai, kurie stačiai pabrėžia, kad turi savo nuomonę, iš tiesų retransliuoja Tapiną, Valatką, Užkalnį, Jagelavičiūtę ar kitus panašius veikėjus, kurie iškyla į viešumą dėl jūsų apsileidimo ir prarydami jų postus jūs kompensuojate savo išprusimo vakuumą. Dabar labai populiaru tyčiotis iš „valstiečių“, pabūti kartu minioje su dėmesio aukomis, pabūti budelių pusėje.

Šitie naivūs žmonės neturi intelektualinio stuburo ir aš tai galiu pasakyti tiesiai jiems į akis: jūs esate gerai apdorota antrarūšė žaliava, pritaikyta politiniams reitingams kelti ir žiniasklaidos dividendams gauti. Jūsų protai nejučiom prievartaujami ir jūsų pozicija bet kuriuo politiniu klausimu tėra beždžionių veislės pamėgdžiojimas, gyvuliškų instinktų balsas, nors jūs būtinai save pristatote, pozicionuojate kaip laisvus ir progresyvius piliečius, tarsi būtumėte Landsbergienės klonai. Jūsų reikšmingas darbas, dėl kurio jaučiatės svarbūs ir reikalingi, jums netrukdo parduoti savo proto į vergiją. Tegul būna palaiminti antikos laikų vergai – jie bent žinojo, kad tokie yra. Jūs norite tapatintis su Tapinu, nes instinktyviai jaučiate galios ir populiarumo poziciją, kuri, kaip taisyklė, niekada nebūna tiesos pusėje. Tiesa jums neegzistuoja, nes girdite tik inercijos aidą.

Man sykiu ir gėda, ir skaudu, kad turime tokią visuomenę. Ir jaučiu tam tikrą kaltę, kad kol kas nežinau, kokiais būdais stabdyti šį bendrą apsileidimą, užtikrinantį, kad pavasaris į mūsų šalį dar greitai neateis.

Martynas Baldauskas

13 COMMENTS

 1. Debiliškesnės nuomonės neesu skaitęs.. Autorius pats esi visiškame intelekto vakuume.. Absoliučiai neargumentuota nuomonė. A.Tapinas valo Lietuva nuo tokių idiotų, kaip pats autorius viešindamas dalykus, kurie prieš tai buvo tabu viešai apie tai kalbėti. Ir reikia džiaugtis kad toks žmogus sugeba telkti aplink save protingus žmones.

 2. Išskyrus tai, kad Tapinas yra produktas, kurio žmonės norėjo. Jeigu nepatinka jis, tai kaltink ir taisyk tą visuomenę. Jeigu tau jis nepatinka, neklausyk, bet nevadink atmata ar demagogu, nes neturi jokio supratimo ir kritinio mąstymo likučių.

 3. Tos „patyčios“ tapo kažkokiu buzzword, bet kokia kritika vadinama patyčiomis. Nepaneigsi, kad Tapino tekstuose yra lengvos formos „patyčių“, bet tos patyčios pačios iš savęs nėra blogis. „Tyčiojamasi“ tik iš Lietuvą valdančių žmonių, ir tik iš tų, kurie savo rinkėjams meluoja. Šito Lietuvai reikia būtinai – dauguma jaunų žmonių politika nesidomi ir čia jiems vienintelis kanalas apie žmones, kurių reikia nekęsti ir kuriuos reikia prisiminti. Ne viskas ką jis parašo yra protinga, bet tai yra geriau nei kai tokio žmogaus nėra. Į meluojančius politikus reikia kasdien rodyti pirštais, kad jų ten neliktų. Jei šį darbą galite atlikti geriau – laukiame.

 4. Labas, matomai grybauji kaip reikalas autoriau, panasu kad busi kaimietis nuo plugo, nebelysk i interneta, nes tau negalim, esi per silpnas psichologiskai, geriau eik paserk gyvulius ir pavartyk siena.

 5. Aš visada galvojau, kad rašant apie tai, kad kiti yra niekam tikę, visada parašysi ir ką galima padaryti, kad taip nebūtų. O dabar tik prakoštas požiūris ir nieko daugiau, suprask, jūs nieko neišmanot, jumis manipuliuoja, tik aš vienas viską suprantu ir man gaila jūsų visų.
  Todėl būtų malonu pamatyti kiek mokyklų esi aplankęs, kiek debatų esi organizavęs, kur būtų oponuojamos skirtingos nuomonės, kiek knygų esi išleidęs, ką padaręs neatlygintinai visuomenei, kad visi žinotų, jog tavo nuomonė yra teisinga ir teisingesnės nėra?

 6. O aš pritariu, nes Tapinas yra vienašališkas ir puikiai parodantis, kam prijaučiantis. Čia ir yra jo didžiausias minusas, nes jis savo norimą kryptį demonstruoja kitiems, pildamas purvą ant tų, kurie jam tiesiog nepatinka. Kad viską viešina, kas yra neteisėta, valio, už tai pagarba, taip ir turi būti, bet tegul nepamiršta ir tų, kurie laukia valdančiosios griūties ir pasiruošę perimti kuo greičiau viską. Juk turėtų visi žinoti jau iš ankstoir apie juos, o ne tada, kai patampa ir tik tada prasideda „linksmybės“. Dabar gaunasi žmonių priešinimas, skirtingų nuomonių formavimas. Dauguma jaunimo, net nesidomi politika, o Tapino laidos, gaunasi tiesiog kaip pramoga iš ko ir formuojama politinė pažiūra. Dauguma jaunimo po seimo balsavimų, net neegali pasakyti, kodėl balsavo už tą ir aną. Kas balsavo už grožį, kas už tai, nes ir draugas už tai balsavo, tai ar labai sunku tokius patraukti paskui save? Easily. Tiesa pasakius, šlykštu darosi, kai pas mus tokie valdžios žmonės, tokie patys gyventojai, kurie ir tik teskuba vienas kitą suryti net nesukramtę. Turėtume būti viena tauta, bet deja, mus tik suvienija krepšinis, bet ir tas su laiku turbūt išblės.
  P.S. jei kam kyla klausimų, nesu už „valstiečius“, tiesiog nebetikiu nei vienu ir netikėsiu, pakol to neįrodys.
  Reikėtų gyventi taikiai ir ieškoti kompromisų, bet…šiais laikais aiškiai matosi, kas patapo pirmoje vietoje, visi parsidavę už „popieriukus“, o nuo to mums, paprastiems eiliniams geriau tikrai nebus.

 7. Čia visai protingai pastebėta, ko jūs nervuojatės 🙂 Į Tapiną įdomu pažiūrėti ir jo pasiklausyti. Skirtumas tik tas, kad apie 85-90 proc. visų jo besiklausančių gali tai daryti kasdien ir po daug. Likusieji jau po pusvalandžio ima jausti, kad kažkas smarkiai ne taip. Nuo intelekto bei patirties priklauso. Man asmeniškai visai patiko, kaip jis pirmąsias dvi savo laisvės TV laidas pagamino, skatindamas žmones balsuoti, atidžiau į politikus žiūrėti, t.t. Patiko, kaip su internetinių komentarų autoriais kovojo. Bet už šitokio lengvo politikavimo ribų, Tapinas greitai išsikvepia ir tampa panašus į… na nežinau. Vaikišką Užkalnio versiją? Manau, jis turi savo stiprybes bei trūkumus šou pasaulyje. Bet tik ŠOU pasaulyje. Nereikėtų stengtis Tapino lyginti su rimtu politiku ar politikos analitiku, jis toks nėra.

 8. Geriau jau Tapinas, negu Uzkalnis… Pastarojo era praejo, tikiuosi ir panasiu laidu, kaip Tapino praeis, o jis pats susiras siek tiek garbingesni vaidmeni. Man daug labiau liudna, kad Landsbergis atvirai ir viesai tyciojasi is visko, kas papuola, kai jo zmona veda tas pacias progresyvias elementarias laidas… Noreciau, kad mokyklose butu destoma kokia nors ‘logika’ arba bent filosofija, kur zmones mokytusi mastyti, nes is principo tai sutinku – kartais atrodod, kad visuomene durniuku kruva, laimi daugiausiai (dazniausiai) rekiantys, kiti tyli ir nekreipia demesio, ir visiems svarbiausia – neissiskirti su kitokia nuomone…

 9. Labas pritariu šiai nuomonei. Kiek pasakau savo bendraamžiams kad p. Tapinas man nepatinka, aš visada sulaukiu keistų žvilgsnių ir aiktelėjimų. Populizmas visgi daro savo ir tai suteikia man šansą atsirinkti draugus. Ačiū, Tapinai. Kad visuomenė yra sudaryta iš daug avių bandų, čia ir taip savaime suvokiama. Be abejonės, gaila kai pseudointelektualinės bandos yra vedamos ne intelektualaus vedlio, o tiesiog kito avino. Gal kažkas iš avių būtų išėję… Aš suvokiu, kad nesu protingas, bet kad galėčiau bręsti intelektualine prasme, tikrai labiau pasikliaučiau politologų ar politinių disertacijų/straipsnių rimtuose laikraščiuose (daugiausia ne lietuviškų) įžvalgomis nei Facebook postais, skirtais skatinti savo populiarumą. Gerbiu p. Tapiną už jo sugebėjimą būtum vietoje ir laiku. Bet autoritetu jo nelaikyčiau. Manau, kad susidaryti savo objektyvią nuomonę yra tikslas, kurį turėtų kelti kiekvienas žmogus (ypač hipster pseudointelektualai), nes tik taip galima tobulėti, o ne pasyviai stebėti aplinką ir dėvėti kamufliažą.

 10. Pasigedau argumentavimo, kažkokie pseudo intelektualūs brain fart’ai ir tiek. Gaila, kad nebegaliu atskaityti šitos nesąmonės.

Leave a Reply